O STAZAMA
U ponudi su tri pješačke staze kružnog tipa, sa startom i ciljem na izletištu Baraćevih špilja. Nose specifične nazive po zaštićenim velikim zvijerima koje borave na području značajnog krajobraza – vuk, ris i medvjed, a sukladno tome izrađene su i posebne markacije – vučja, risja, odnosno medvjeđa šapa!
Najkraća staza pogodna za šetače početnike. Zgodna je opcija za kraću šetnju dok npr. čekate na obilazak Gornje Baraćeve špilje.
Duljina: 1,2 km
Trajanje: 20-30 minuta
GNSS tragovi: Vučja staza
Markacija: narančasta šapa
Staza srednje duljine idealna za ugodnu obiteljsku šetnju.
Duljina: 3,1 km
Trajanje: 1:00 h - 1:30 h
GNSS tragovi: Risja staza
Markacija: modra šapa
Najdulja staza za šetače željne izazova. Krije najljepše vidikovce, šumske izvore, potoke i brojne špilje.
Duljina: 7,5 km
Trajanje: 3 - 4 h
GNSS tragovi: Medvjeđa staza
Markacija: crvena šapa
Preuzmite kartu pješačkih staza putem linka: Karta pješačkih staza
Pješačke staze dostupne su i besplatne za sve posjetitelje, no ukoliko se odlučite na obilazak pješačkih staza uz pratnju stručnog vodstva, usluga se naplaćuje sukladno važećem cjeniku. Uslugu vođene šetnje Risjom stazom potrebno je rezervirati pismenim putem na e-mail adresu.
VOĐENA ŠETNJA | IZNOS S PDV-OM |
---|---|
GRUPA DO 50 OSOBA | 55,00 € |
NAPOMENE
Informirajte se o vremenskim uvjetima
U dijelovima šume nema signala
Izaberite stazu sukladno svojoj fizičkoj pripremljenosti
Budite svjesni da u šumi borave divlje životinje
Ponesite adekvatnu obuću i odjeću
Ponesite zalihe vode
Ne zaboravite ponijeti lijekove ukoliko su vam potrebni
Preporučamo da u šumu idete u paru
-
Staze prolaze kroz veći kompleks mještovite listopadne šume te jednim dijelom i po suhim i polusuhim travnjacima, koji predstavljaju važna staništa brojim rijetkim i ugroženim biljnim i životinjskim vrstama. Zbog korištenja staze, travnjaci će se redovito kositi i tako će se očuvati vrijedno stanište, što je jedan od najvažnijih ciljeva upravljanja zaštićenim krajobrazom Baraćeve špilje.
PREPORUKE ZA EVENTUALNI SUSRET SA ŽIVOTINJAMA
Krećite se glasnije
Izbjegavajte boravak u šumi kasno navečer, noću ili rano ujutro
Krećite se markiranim stazama
Životinje se osjećaju ugroženima kad su iznenađene. Krećite se glasnije, razgovarajte kako bi ih upozorili na svoju prisutnost. Sigurno će vam se ukloniti s puta puno prije nego im se približite. Na ovaj način ćete sigurno isključiti neželjene susrete sa zvjerima. Izbjegavajte boravak u šumi kasno navečer, noću ili rano ujutro, kad su životinje najaktivnije, a to posebice vrijedi za razdoblje parenja, za mjesec svibanj i lipanj. Po šumi se krećite markiranim stazama i putevima. Ako spazite životinju, ne pokušavajte joj prići. To posebno vrijedi ako ih zateknete na hranilištu. Susret s ženkom koja vodi mlade može biti posebno opasan. Ako na vrijeme ugledate takvu obitelj, nastojte se neprimjetno udaljiti putem kojim ste došli. Nikad nemojte prilaziti mladima niti ga slučajno hvatati. Ženka će sigurno napasti ako osjeti da joj je mlado u opasnosti. Opasna može biti mlada medvjeđa siročad koja je prebrzo ostala bez majke. Ti se medvjedi ne boje čovjeka i zato su potencijalno opasni.
Ne vodite psa u medvjeđe stanište. Bježeći pred medvjedom, njega će vaš kućni ljubimac dovesti pravo na vas. Ako se susretnete s medvjedom na blizinu, pokušajte sačuvati mir i hladnokrvnost i ne bježite. Medvjed oslonjen na stražnje noge nije u stavu za napad, on vas želi samo bolje vidjeti jer mu je vid slabije razvijen. Izbjegavajte sve radnje koje bi mogle navesti medvjeda da se osjeti ugroženim (bacanje kamenja, galame…) jer postoji velika vjerojatnost da će vas napasti. Dajte mu prostora za uzmak. Ako je nemoguće izbjeći napad medvjeda, nipošto se ne upuštajte se u koštac s njim. Bacite se na zemlju potrbuške i s prekriženim rukama zaštitite glavu. I još jednom, zapamtite: Životinje se osjećaju ugroženima kad su iznenađene.