Javna ustanova Baraćeve špilje u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu, Filozofskim fakultetom, Sveučilištem u Zadru, Odjelom za arheologiju; Institutom za antropologiju Zagreb; Arheološkim muzejom u Zagrebu; Ministarstvom kulture i medije Republike Hrvatske i Hrvatskim speleološkim savezom organizira 1. Speleoarheološki kongres koji se održava od 25. – 27. listopada 2024. godine u Speleonu – Centru podzemne baštine, Nova Kršlja 47, Rakovica.

Kongres je otvorila ravnateljica Javne ustanove Baraćeve špilje Tihana Oštrina koja je naglasila da je povod za organiziranje prvog Hrvatskog speleoarheološkog kongresa prezentacija novih rezultata i spoznaja arheoloških istraživanja speleoloških objekata u Hrvatskoj te u susjednim i drugim zemljama, obzirom da je rad na arheološkim istraživanjima speleoloških objekata na prostoru Hrvatske posljednjih godina sve intenzivniji i rašireniji.

„…Tijekom posljednjih deset godina, Baraćeve špilje su sustavno istraživane, a otkrili smo izuzetno vrijedne nalaze koji svjedoče o bogatoj povijesti ovog prostora. To nam je dalo snagu i motivaciju te smo 2023 godine realizirali projekt i otvorili prvi Centar podzemne baštine u Hrvatskoj – Speleon.

Između ostalih, koji su većim djelom vezani uz turizam, jedan od važnijih ciljeva projekta jest upravo potaknuti zajednički rad i razmjenu iskustava među institucijama, ne samo u Hrvatskoj, već i na međunarodnoj razini i s ponosom ističemo kako organizacijom ovakvih događanja radimo veliki iskorak ne samo za ustanovu nego i za lokalnu zajednicu ozbiljno se zalažući za jačanje speleološke i arheološke struke i znanosti.

Vjerujem da će rezultati naših radova i razmjena znanja imati dugotrajan utjecaj na budućnost speleoarheologije.

Zahvaljujem vam na dolasku i radujem se plodonosnim raspravama i suradnji tijekom sljedećih dana. Neka ovaj kongres bude inspiracija za nove ideje i projekte koji će nas svih skupa obogatiti…“ izjavila je ravnateljica Tihana Oštrina

Kongres okuplja brojne sudionike i predavače iz arheološke i znanstvene struke, poput Sveučilišta u Zagrebu, Filozofskog fakulteta – Odsjek za arheologiju; Sveučilišta u Zadru, Odjela za arheologiju; Instituta za antropologiju Zagreb; Arheološkog muzeja u Zagrebu; SK Ursus spelaeus; Arheološkog muzeja Istre; Muzeja Grada Kaštela; Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Filozofski fakultet – Odsjek za arheologiju; University of Wyoming, Department of Anthropology, Dubrovački muzeji-Arheološki muzej, Grada Šibenika, Zavičajnog muzeja Ozalj kao i studente.

Uz ravnateljicu Ustanove svim prisutnima obratio se i Izv.prof.dr.sc. Nikola Vukosavljevć, zahvalivši se Ustanovi na organizaciji ovog kongresa te na inicijativi kolege i prijatelja Hrvoja Cvitanovića za pokretanjem ovakvog skupa, također izrazio je želju za nastavkom ove inicijative i održavanja jednog ovakvog kongresa na godišnjoj razini. Svim predavačima zaželio je mnogo sreće i uspjeha te se obratio i na engleskom jeziku kolegama iz drugih zemalja.

Osim predavanja, program uključuje i panel diskusiju kao i prezentaciju postera. Također, povodom održavanja kongresa izdana je i Knjiga sažetaka koju dobiva svaki sudionik kongresa.

Sudionicima kongresa omogućen je posjet i obilazak Gornje Baraćeve špilje i Speleona-Centra podzemne baštine kao i fakultativni izlet u Nacionalni park Plitvička jezera.

Fotografije i program skupa možete pronaći u nastavku.

Foto: Hrvoje Cvitanović, Marina Magdić, Irena Tomičić

 

Prethodna objava
Skup speleologa Hrvatske /
Sljedeća objava
Barać Forest Trail 2024